MGM Resorts postawiło sprawę sądową o masowe naruszenie danych klientów

MGM Resorts postawiło sprawę sądową o masowe naruszenie danych klientów 25 lutego 2021 25 lutego 2021 Yana Kapitsa
25 lutego 2021 przez Athor nameTeo Gadzinski

MGM Resorts International niedawno przyznał, że miał masowe naruszenie danych, które według szacunków wpłynęło na dane 10,6 mln klientów. Wstęp nie podobał się klientom MGM i teraz były gość pozywa giganta kasyna o odszkodowanie.

Zeszły tydzień, MGM Resorts publicznie przyznał że ich serwer w chmurze został zhakowany w 2019 roku - odkryto, że hakerzy uzyskali dostęp do zbioru informacji, które MGM zebrał od swoich gości, w tym wrażliwych danych osobowych, takich jak dane dotyczące prawa jazdy i paszportu, adresy, dane kontaktowe, adresy e-mail i daty urodzin. Jednak informacje finansowe wszystkich klientów zostały uznane za bezpieczne podczas ataku.

Początkowe wiadomości o wycieku pojawiły się na forach hakerskich, zanim MGM potwierdziło to samo. Dane wielu znanych gości, w tym celebrytów i dyrektorów generalnych, zostały usunięte z serwerów MGM.

Jednym z gości, który wziął sprawy w swoje ręce, jest John Smallman, który złożył pozew przeciwko MGM 21 lutego w Nevadazarzucając firmie, że nie zapewnia odpowiedniej ochrony danych zebranych od swoich klientów. Smallman twierdził w swoim pozwie, że naruszenie to wpłynęło na jego życie, zmuszając go do poświęcenia czasu i pieniędzy na ochronę przed możliwymi oszustwami w wyniku kradzieży jego danych osobowych przez hakerów.

Wiadomości KSNV 3 Las Vegas

Smallman is represented by the law firm Morgan & Morgan. John Yanchunis będzie prawnikiem zajmującym się tą sprawą. Jest tym samym prawnikiem, który reprezentował wielu użytkowników Yahoo w podobnych działaniach związanych z naruszeniem danych.

MGM bagatelizuje wartość naruszonych danych

MGM do tej pory milczało na temat Pozew Smallmana. Jednak ujawnili, że naruszenie danych dotyczyło tylko publicznie dostępnych informacji. Rzecznik MGM stwierdził, że zhakowane informacje składają się z danych, które można łatwo przeszukiwać w wyszukiwarkach internetowych, takich jak Google, określając dane jako „książka telefoniczna”Dane, których nie można było wykorzystać do wytypowania ofiar oszustw.

Smallman nie zgodził się ze stanowiskiem MGM, stwierdzając, że włamanie do danych osobowych, takich jak numery licencji, numery paszportów i wojskowe numery identyfikacyjne, a także adresy i daty urodzin wystarczyłoby, aby przestępcy stworzyli fałszywą tożsamość w Internecie, zagrażając reputacji osób, pod których się podszywają . W garniturze Smallmana bardziej szczegółowo omawia środki, które on i inni tacy jak on będą musieli podjąć, aby zapewnić, że hakerzy, którzy posiadają jego dane osobowe, nie będą w stanie wykorzystać ich do utrwalenia oszustw.